Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 9-15 hod.)
  • Kategórie blogu
  • Štítky blogu
Novinky
08.02.2020
OSOBNÝ TRÉNING
Osobný tréning je najlepšou voľbou, ak chcete, aby váš tréning bol pod neustálym dohľadom odborníka. Či už ste úplný začiatočník, profesionálny športo... čítať celé
31.01.2020
Clash Jiu Jitsu Open NIGHT 2
Pozývame vás na Clash JIU JITSU OPEN NIGHT 2 v ramci ktoreho sme pripravili aj mini súťaž v dvoch kategoriách No Gi pokročilí a No gi začiatočníci. Za... čítať celé
Zobraziť všetky novinky
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!

Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.

  1. Úvod
  2. BLOG
  3. Deti a tréning

Deti a tréning

Šport je pre deti vhodnou náplňou voľného času i spôsobom, ako sa zbaviť prebytočnej energie. Ako ale deti v dobe televízie, internetu a chytrých mobilov prinútiť k pohybu? Hlavne byť trpezlivým rodičom, ktorý dieťa počúva a chváli ho aj za malé úspechy a snahu.

Nie je žiadnym tajomstvom, že pravidelná fyzická aktivita ako u dospelých, tak aj u detí, zlepšuje nielen fyzickú kondíciu a výrazne posilňuje imunitný systém, ale tiež pozitívne ovplyvňuje duševný stav. V dnešnej dobe, kedy deti väčšinu času trávia v školských laviciach alebo doma pri počítači, sa však pohyb z bežného života postupne vytráca. Šport pritom dáva možnosť nielen rozvíjať svoju fyzickú zdatnosť, ale tiež okúsiť pocit omamného víťazstva i bolestnej prehry. Deti sa tak učia vďaka nemu lepšie zvládať svoje emócie.

     Veľa záleží aj na tom, ako sa vedia s výhrou a prehrou vyrovnávať rodičia - aký príklad dieťaťu dávajú. Dobrý prístup, že šport je hlavne o pocite a o tom zažiť srandu, užiť si to, mať zábavu s kamarátmi a výhra je niečo, čo je tiež fajn, ale nie je možné vyhrať vždy. Dá sa aj povedať, že prehra je dobrá, pretože naučí deti prekonávať nezdary či neúspechy.

Dôležité je aj deti chváliť za malé  úspechy, oceniť ich snahu aj pravidelné navštevovanie tréningov. A nenechať sa rozhodiť tým, ak chce dieťa skúsiť iný šport. "Deti hľadajú, čo ich bude najviac baviť a kde sa budú najlepšie cítiť. Hlavne, prečo chcú zmenu. Čo sa deje, že sa im na krúžku, ktorý celý rok navštevujú prestalo páčiť.? Veľkú úlohu zohráva aj osobnosť  trénera potom je tam kolektív kamarátov, ale aj to, či dieťaťu daný šport ide a je v ňom úspešné alebo či skôr zlyháva.

Pravidelné športovanie má pozitívny vplyv na život a psychiku dieťaťa. Pri fyzickej záťaži totiž dochádza k odbúravaniu stresových hormónov a vylučovanie endorfínov, ktoré telu prinášajú príjemné pocity. Po fyzickej námahe dôjde k následnému pocitu uvoľnenia svalových skupín a súčasťou športovania býva často i relaxácia, ktorá výrazne znižuje napätie aj úzkosť u detí!!!

     "Nesporným faktorom je aj zvyšovanie sebavedomia dieťaťa, ktoré rozhodne šport prináša, pretože ak prebieha pohyb uspokojivo a ak je pozitívne vnímaný, narastá aj sebavedomie jedinca. Dieťa tak dosahuje postupne malé úspechy. Rovnako veľmi pozitívny vplyv na psychiku dieťaťa má aj hra, ktorá umožňuje zdieľať svoje zážitky a pocity v skupine a nájsť si medzi nimi nových priateľov.

Dôležitý je aj prístup rodičov.Nemenej významným faktorom je potom aj to, akým spôsobom k športu pristupujú samotní rodičia a či dieťa k pohybu dostatočne motivujú. Na druhej  strane na neho ale nesmú ani moc tlačiť a dávať na šport zbytočne veľký dôraz - neprípustné je kričanie, nadávky ,porovnávanie a ponižovanie. Naopak by mala byť vždy ocenená snaha a rodičia aj tréneri by mali v deťoch podporovať ducha fair play, rovnako ako umenie dôstojne prehrávať.

     Nesnažte sa deťom vnucovať svoje vlastné záujmy a radšej im dajte možnosť, nech sa na výbere športu samy podieľajú. K tomu vám môžu pomôcť najrôznejšie ukážkové hodiny,ktoré u nás v Maxergyme bez problémov možu spolu abslvovať spolu s rodičom ,alebo s kamarátom. Tu  získate predstavu o tom, ako lekcie prebiehajú a či sa deťom budú páčiť. "Niekedy deti chcú robiť šport, ktorý robí ich kamarát. Toho je dobré využiť, lebo aj to je pre dieťa dobrou motiváciou, že chodí športovať s kamarátmi. Šport potom neberie ako nutnosť, ale ako zábavu.

Dobré je ak  rodič využíva športových idolov k motivácii detí: "Je však potrebné dávať pozor na to, čo je tou hlavnou motiváciou pre dieťa. Mal by to byť pohyb samotný a radosť z aktivity a nie to, že má hokejista alebo futbalista ferrari.

 

Autor: Eva Klempová

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Nepremeškajte novinky, akcie a zľavy!
Môžete sa kedykoľvek odhlásiť. Zasielame raz za 14 dní.
Kde nás nájdete

MAXERGYM

Lászlóa Telekiho 7320/2

Dunajská Streda 92901

Kontakty
Zákaznícka podpora MAXERGYM
Zákaznícka podpora MAXERGYM
(Po-Pia, 9-15 hod.)
© 2017 Všetky práva vyhradené. MAXER GYM
Vytvorené na Eshop-rychlo.skEshop-rychlo.sk